Dodano 2015-10-08 przez Gosia Zimniak
Czas kobiet

Z zaciekawieniem przyglądam się temu, co się dzieje wokół, na bieżąco śledzę bardziej lub mniej lokalne inicjatywy, poza tym sprawdzam, co w internecie piszczy… I co zauważam? Niewątpliwie nastał czas kobiet! Kobiet aktywnych, przedsiębiorczych, chcących się rozwijać, marzących i realizujących te marzenia…

Spotykamy się. Jeszcze nigdy nie było tylu inicjatyw dla kobiet, tylu spotkań, ciekawych stron i blogów, miejsc, gdzie kobiety mogą wymienić się nie tylko przepisem na ciasto, ale i swoim przepisem na własny biznes, na efektywną kampanię promocyjną w mediach społecznościowych, czy na zmotywowanie się do pracy w domu. Spotykamy się w realu lub w internecie, na kawie lub w sali szkoleniowej. Uczymy się - popularnością wśród kobiet cieszą się wszelkie tematy związane z prowadzeniem własnej firmy, ale także rozwijanie umiejętności tzw. miękkich, takich jak: zarządzanie czasem czy efektywna komunikacja. Podczas spotkań nawiązujemy relacje – zarówno te koleżeńskie, jak i biznesowe oraz otrzymujemy dawkę pozytywnej energii i motywacji. Dla mnie ważne jest, żeby po takich spotkaniach tę pozytywną energię spożytkować, przekierować na działanie, a zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Okazja będzie już wkrótce – kiedy w Alei Inspiracji ruszy kolejny sezon kobiecego Przebudzenia.

Dzielimy się swoją wiedzą. Lubimy się uczyć, dlatego doceniamy fakt, że wiedza jest obecnie tak łatwo dostępna. Nie ta podręcznikowa wiedza - przesycona teoriami, ale przede wszystkim wiedza z tzw. pierwszej ręki, zdobyta w działaniu i poparta doświadczeniem. Izabela Makosz w swojej książce „Gra o biznes” dzieli się 8-letnim doświadczeniem w prowadzeniu (z sukcesem) własnego biznesu. I być może w podręcznikach czy na studiach z zarządzania dowiemy się, jak wyrekrutować pracownika, ale tam już nikt nam nie powie, nie napisze, jakie emocje tak naprawdę towarzyszą osobie zatrudniającej – czasami zmęczonej już szukaniem swojego idealnego pracownika. Książka Izy Makosz jest pełna takich momentów zza kulis jej działalności. Jest to pouczające, bo zazwyczaj mamy styczność z efektem końcowym – z sukcesem, z dobrze prosperującym biznesem, a nie uświadamiamy sobie, ile pracy i wyrzeczeń czasami to kosztuje.

Podobnie jest gdy widzimy osobę, która odważyła się już na zmiany… Joanna Rubin tworzy portal Na Kawie.pl, pisze i wydaje książki. Na jednym ze zbliżających się spotkań kobiecego Przebudzenia na własnym przykładzie będzie motywować do zaprzyjaźniania się ze zmianami zawodowymi. Obecnie Joanna robi to, co ją pasjonuje, ale droga do tego nie zawsze była wygodna i kolorowa.

A jaki w ogóle interes mamy w dzieleniu się swoją wiedzą, swoim know-how i doświadczeniem? To co dajemy, zawsze do nas wraca. Jak powiedział Paul Arden: „Dziel się wszystkim, co wiesz, a będziesz wiedział jeszcze więcej”.

…a w tym wszystkim staramy się nie zatracić siebie. W tej całej kobiecej aktywności, przedsiębiorczości, networkingu i rozwoju mamy świadomość, że czasami warto się zatrzymać i wyciszyć, pobyć trochę offline (Joanna Chmiel w trakcie Przebudzenia opowie o roli mediów społecznościowych w budowaniu nawyków). Dlatego coraz częściej pojawiają się tematy związane z życiem w wersji slow i uważnością. Taki temat pojawi się też podczas Przebudzenia - Agnieszka Szczepaniak poprowadzi warsztat z uważności i empatii - dla osób ciekawych siebie, szukających bliskiego kontaktu ze sobą i z innymi.

Czas kobiet nastanie w Alei Inspiracji, kiedy ruszy szósty już sezon kobiecego Przebudzenia. Widzimy się we wtorkowe popołudnia! Start: 20 października.

 

Autor: Gosia Zimniak

Warto przeczytać także