Dodano 2014-09-22 przez Magda Kowalska
Pochwała powolności i smakowanie życia

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tym miejscem?

Z cyklu prezentujemy naszych sąsiadów – KoneSER.

Pochwała powolności i smakowanie życia – dość niekonwencjonalne podejście jak na wydałoby się sklep z serami. A jednak. KoneSER to wyjątkowe, wręcz unikatowe na skalę kraju miejsce na poznańskich Jeżycach – sklep z polskimi serami farmerskimi. Miejsce, które powstało z pasji.

W rozmowie z Małgorzatą Chojnacką, właścicielką KoneSERa prezentujemy to smakowite miejsce.


Magda Kowalska: Skąd pomysł na sklep z serami farmerskimi?

Małgorzata Chojnacka: Z umiłowania serów w ogóle, a polskich, tradycyjnych w szczególności.  KoneSER jest rodzinną, lokalną inicjatywą. Naszym zamysłem jest stworzyć miejsce, które będzie zbliżało i gromadziło ludzi, lubiących dobre jedzenie, dobre rozmowy i równie dobre towarzystwo.


MK: A wszystko wokół sera. Czy w asortymencie znajdują się też inne produkty i dlaczego właśnie takie?

MC: Prowadzimy sklep specjalistyczny, dlatego dominują sery. Są kozie, owcze i krowie, wszystkie  farmerskie. Oprócz polskich  serów farmerskich  w ofercie sklepu dostępne są również: naturalny nabiał, polskie wina, konfitury, czatneje, słodycze z manufaktur i inne tradycyjnie wytwarzane produkty. Ser doskonale komponuje się z tymi produktami np. wino i ser, czekolada i ser, to odkrywanie nowych połączeń i smaków.


MK: Zamiłowanie do serów zrodziło się z Państwa rodzinnych podróży, dlaczego postanowiliście się nim podzielić?

MC: Jedzenie to dla nas zmysłowa przyjemność. Chcemy dzielić się z innymi naszymi kulinarnymi odkryciami oraz produktami, które pieszczą zmysły i sprawiają, że życie toczy się wolniej, pełniej, lepiej. Z pasji do tak pojmowanego jedzenia, powstał sklep KoneSER.


MK: Proszę powiedzieć, czym jest ser farmerski – na czym polega jego wyjątkowość?

MC: W dużym uproszczeniu: ser farmerski jest produkowany bez sztucznych dodatków, wytwarzany na farmie, najczęściej z mleka niepasteryzowanego pochodzącego od własnych zwierząt. Ser farmerski powstaje z mleka, podpuszczki, kultury bakterii i przypraw. Tylko tyle i aż tyle. Każdy ser jest wyjątkowy w swoim rodzaju, każdy inny. Produkcja odbywa się  zgodnie z rytmem natury. Sery są ręcznie produkowane i pielęgnowane. Produkcja farmerska stanowi jedno z nielicznych źródeł dostępu do produktu zdrowego, chemicznie czystego, niebywale różnorodnego, często również ratującego tradycję regionu, w którym jest wytwarzany.


MK: Skąd pomysł na wnętrze i nazwę?

MC: Autorką wnętrza jest Małgorzata Darowna z KOprojektowi, która nadała miejscu klimat. Jednocześnie tworząc projekt wpadła na pomysł nazwy KoneSER, która wszystkim się bardzo spodobała – świetnie oddaje idee miejsca.


MK: Prowadzicie działalność od niedawna, a już wiele się działo. Co takiego – proszę opowiedzieć?

MC: Postanowiliśmy np. umożliwić naszym klientom podzielenie się ze światem swoimi pasjami. W KoneSERZE można podziwiać zdjęcia zrobione przez naszych klientów – amatorów i profesjonalistów. Nasza "ściana galeryjna", jak ją nazwaliśmy, cieszy oczy i daje możliwość promocji autorom.

Organizujemy również degustacje oraz spotkania z producentami win i serów. Klienci te produkty próbują, szukają nowych połączeń smakowych, a przy okazji poznają producentów – pasjonatów.

Sama koncepcja miejsca wykracza zdecydowanie poza słowo "sklep".


MK: Obserwowałam Panią jak obsługuje Pani Klientów. Niesamowita energia i wiedza, gratuluję, aż kipi od Pani pasja – co chce Pani przekazać Klientom?

MC: Miejscu przyświeca idea slow food, stąd duży nacisk kładziemy na indywidualne podejście i rozmowę z klientem. Dla każdego mamy czas. Każdy może spróbować ser, który go interesuje. Staram się zachęcić Klienta, by wszedł w ten niezwykły świat smakowania. Doradzam, polecam, częstuję i opowiadam.


MK: Ideą miejsca jest również edukacja – jakie działania planujecie Państwo w najbliższej przyszłości?

MC: Wkrótce powstanie kącik dziecięcy, w którym dzieci będą się bawić i uczyć. Ich mamy w tym czasie spokojnie zrobią zakupy, wypiją kawę. Chcemy zapraszać dzieci z przedszkoli, by opowiadać im o serach, wsi, uważnym jedzeniu. To realizacja naszej misji edukacyjnej.

A już niebawem odbędą się u nas kolejne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy!

Podstawy serowarstwa - pokaz warzenia sera podpuszczkowego, które odbędą się: 26 września w godzinach 18:00 – 21:00Warsztat poprowadzi doświadczony serowar Pan Igor Pietrzyk, producent serów ślubowskich. Szczegółowe informacje na naszym profilu https://www.facebook.com/konesersera

 

MK: Dziękuję za rozmowę i zapraszamy do KoneSERA…

MC: Przyjdź, usiądź, zatrzymaj się na moment. Razem sprawimy, że to miejsce ożyje. Zapraszamy na kultowy Rynek Jeżycki, znajdziesz nas w kamienicy na tyłach rynku pod adresem Rynek Jeżycki 3/2b.

Warto przeczytać także