Dodano 2014-08-21 przez Magda Kowalska
Startup Weekend Fashion & Tech

Chcesz? - sprawdź swój pomysł na biznes podczas Startup Weekned Fashion & Tech Poznań.

To 54 godzinna impreza przeznaczona  dla tych, którzy marzą, aby założyć własny biznes, zaangażować się w innowacyjne działania, obracać się w środowisku ludzi twórczych, poznawać nowe horyzonty, rozwijać się.

W rozmowie z Monikę Synoradzką (Speed-Up/Geek Girls Carrots) jedną z organizatorek tego wydarzenia dowiemy się skąd pomysł, na czym polega i jak przebiega wydarzenia, a szczególnie poznamy odpowiedź  na nurtujące nas pytanie, skąd wzięła się idee połączenia technologii i mody.

 

Magda Kowalska: W tym roku między 26. a 28. września czeka nas wyjątkowe wydarzenie, które adresowane jest specjalnie dla tych, którzy myślą o własnym biznesie, a ciągle jeszcze nie są pewni czy to właściwy kierunek - Startup Weekend odbędzie się w ramach większej imprezy Stratup Fashion & Tech Poznan. Skąd ten pomysł?

Monika Synoradzka: Plan był taki, że do Poznania po 2-letniej przerwie wraca Startup Weekend. W międzyczasie dowiedzieliśmy się (my - organizatorzy czyli cała 8), ze organizatorzy Art & Fashion Forum chcieliby w ramach tegorocznego AFF zorganizować Global Fashion Battle - globalny pojedynek Startup Weekendów dedykowanych połączeniu mody z nowymi technologiami i biznesem. Spotkaliśmy się, porozmawialiśmy - i wspólnie ustaliliśmy, że tegoroczna edycja SWPOZ odbędzie się pod nazwą Startup Weekend Fashion & Tech Poznań i będzie jedną z pięciu biorących udział w Global Fashion Battle.


MK: Poznan Startup Weekend to przede wszystkim dobra zabawa w luźniej, przepełnionej kreatywnością atmosferze. Czy Fashion & Tech mają się właśnie połączyć tworząc produkt/ nową jakość?

MS: Pewnie, że się uda! Anna Wintour, naczelna amerykańskiej edycji Vogue, podczas rozdania nagród Webby Awards powiedziała "Sometimes geeks can be chic", a to doskonale pokazuje jak przenikają się obie dziedziny.

Mamy skanery 3d, pojawiają się nowe materiały, z których powstają ubrania, coraz więcej sklepów umożliwia swoim klientom zakupy przez internet, a tradycyjne punkty sprzedaży coraz częściej umożliwiają nam skorzystanie z najnowszych technologii podczas zakupów - czy to udostępniając tablety, za pośrednictwem których klienci kupują produkty czy np. wirtualne przymierzalnie.

Moda bez nowych technologii już teraz nie może się obejść.


MK: Czy w związku z połączeniem mody i technologii spodziewacie się, że grupy warsztatowe będę z tych sobie odległych dziedzin?

MS: Do współpracy przy wydarzeniu zaprosiliśmy osoby posiadające doświadczenie w wielu dziedzinach - w modzie, biznesie, nowych technologiach. Planujemy też kilka warsztatów - od user experience po promocję produktów. Będzie wiele okazji do tego, aby zdobyć dużo przydatnej wiedzy i spotkać wiele nietuzinkowych osób.


MK: Czy w czasie warsztatów będą opracowywane tylko projekty związane z siecią? Czy jest to impreza również dla ludzi z innych branż, którzy niekoniecznie chcą się rozwijać w sieci?

MS: Jest to przede wszystkim wydarzenie podczas, którego można nauczyć się biznesowego sposobu myślenia a wiedza, którą będzie można zdobyć - przyda się zarówno w biznesie prowadzonym online jaki w tym który pozostaje offline (pytanie tylko czy w dzisiejszych czasach jest to możliwe?).


MK: Czy w czasie weekendu będzie możliwość porozmawiania z ewentualnymi inwestorami?

MS: Będzie do tego okazja. Część mentorów reprezentuje firmy, które są w stanie zainwestować w ciekawe pomysły. Poza tym prezentacje końcowe odbywają się przed jury złożonym głównie z inwestorów. A zespoły które dostaną się do finału Global Fashion Battle - będą mogły zaprezentować się przed międzynarodową publicznością.


MK: Dlaczego udział jest płatny? Co uczestnik otrzymuje w ramach biletu?

MS: Cena biletów nie jest wysoka. A uczestnicy przez cały weekend mają zapewnione główne posiłki i napoje, nie mówiąc już o możliwości wzięcia udziału w organizowanych w międzyczasie warsztatach :)


MK: Czy są jeszcze dostępne bilety?

MS: Tak, mamy jeszcze bilety, więc jeszcze jest chwila aby się zarejestrować.


MK: Dla tych, którzy w tym roku nie zdążą - gdzie poza imprezą szukać ludzi, którzy mogą wesprzeć pomysł?

MS: Na innych wydarzeniach, takich jak między innymi Hive61 czy Geek Girls Carrots. Poznań Offline Party też jest bardzo dobrym miejscem. Ciekawych ludzi można spotkać wszędzie i za pośrednictwem różnych kanałów ale najlepsze, przynajmniej w mojej opinii, są relacje nawiązane na żywo. Więc warto przychodzić na spotkania, poznawać nowych ludzi i co ważne - nie bać się mówić o swoim pomyśle.


Stratup Weekend - więcej dla ciekawskich

Celem imprezy jest stworzenie w 54 godziny, startupu nowotechnologicznego. Co ważne nie trzeba mieć umiejętności informatycznych. Impreza pomyślana jest tak, aby uczestnicy stworzyli komplementarne zespoły. Jeżeli na przykład jesteś marketingowcem z pomysłem na biznes, ale nie masz wszystkich niezbędnych umiejętności ,aby go zrealizować, to celem Startup Weekend Fashion & Tech Poznań  jest byś znalazł informatyka, który pomoże ci wszystko zaprogramować oraz grafika, który „ogranie to” od strony wizualnej.

Jak przebiega weekend?

Piątek. Każdy uczestnik z pomysłem na biznes w ciągu 3 minut musi go zaprezentować. Jeżeli zbierze zespół, czyli innymi słowy, jeżeli zarazi swoim pomysłem innych, przystępuje do rywalizacji w stworzeniu prototypu i wypromowaniu go. Do dyspozycji ma czas do niedzielnego popołudnia i to od niego i zaangażowanych w realizację pomysłu ludzi zależeć będzie, jak go wykorzystają.

Sobota. Praca, praca, praca... Ale dla ułatwienia zadania, podczas imprezy swą wiedzą i doświadczeniem będzie się dzielić mentorzy, specjaliści w danych dziedzinach (marketing, informatyka, grafika, prawo).

Niedziela. Jury, złożone głównie z inwestorów branżowych, wybierze najlepsze pomysły. Zwycięskie teamy otrzymają nagrody, a być może i szansę na inwestycję w dokończenie rozpoczętego projektu.

Startup Weekend Fashion & Tech to przede wszystkim dobra zabawa w luźniej, przepełnionej kreatywnością atmosferze.

 

Więcej o imprezie znajdziecie na:

https://www.facebook.com/events/1537391233151359/?ref=ts&fref=ts

Warto przeczytać także