Dodano 2014-05-09 przez Jasiek Kowalski
Startup Poznań 2014 - Dni Przedsiębiorczości

To był zdecydowanie świetnie spęczony czas i inspirująca atmosfera wśród niezwykłych osób!

 

Nasza przygoda ze Startup Poznań zaczęła się zanim otworzyliśmy naszą przestrzeń. Odnajdując swoje miejsce jako biuro coworkingowe na mapie Poznania szukaliśmy czegoś więcej, chcieliśmy aby każda osoba mająca z nami styczność czuła że w naszej przestrzeni odnajdzie nie tylko świetne miejsce pracy ale także czuła wsparcie ze strony instytucji i inicjatyw związanych ze startupami i miastem Poznań. Poszukując różnych pomysłów trafiliśmy na stronę startup.poznan.pl… tam natomiast  spotkaliśmy niezwykle przyjazne osoby na czele z Piotrem Danielewiczem :) [zapraszamy także do przeczytania wywiadu]

 

Tak oto po kilku miesiącach działalności znaleźliśmy się na Poznańskich Dniach Przedsiębiorczości, na wydarzeniu Startup Poznań - z warsztatami prowadzonymi wspólnie z Moniką Synoradzką z Geek Girls Carrots/Speed Up Group.

 

We foyer Sali Ziemia pojawiliśmy się już 7 maja w środę i obserwowaliśmy jak zespoły przygotowują się do Hackathonu - specjalnego 24-godzinnego maratonu na którym zadaniem jest zdefiniowanie problemu i jego rozwiązanie. Uczestnicy pracowali na realnych danych i technologiach udostępnionych przez przez Miasto Poznań i firmy takie jak Samsung R&D, Allegro, Beyond.pl, ZETO Poznań, Audiobook.pl, Cardprotec, Glip, Centuria czy Wykop.

Efekty ich prac poznaliśmy natomiast na zakończenie wydarzenia, 8 maja późnym popołudniem… ale o tym za chwilę…

 

Godzina 8:45, 8 maja… nasz warsztat „Startup pomysłem na kobiecy biznes - zainspiruj się!” w ringu 1. startuje za 15 minut i zastanawiamy się jaką będziemy mieli frekwencję :) … o 9:00 nie mamy już wątpliwości że jest OK, a po kilkunastu minutach mamy już widownię poza „granicami” ringu!


Magda i Monika opowiadają, inspirują, doradzają, przestrzegają… i tak przez 3 godziny :) 

 

 

Kto nie był, pewnie powinien żałować… ale uchylę rąbka tajemnicy że w planach jest powtórka. O tym gdzie i kiedy będziemy na pewno informować!

 

W międzyczasie, w ringu 2. Adam Olszewski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego prowadzi warsztat „Prototypowanie usług”. Atmosfera zdecydowanie warsztatowa. Na twarzach uczestników podzielonych na grupy widać skupienie i wielkie zaangażowanie…

 

 

  

O godzinie 10:00 następuje otwarcie wydarzenia Startup Poznań w ramach Poznańskich Dni Przedsiębiorczości, którego dokonuje Pierwszy Zastępca Prezydenta Poznania Tomasz Jerzy Kayser.

 

 

Piętro niżej odbywają się Targi Usług dla Biznesu. Z całego programu wybrałem jeden punkt który wydał mnie się niezwykle interesujący "Blog internetowy jako skuteczne narzędzie promocji i marketingu w sieci”… a dlaczego? Bo mowa tam m.in. o bieganiu :) przez Zofię i Magdę z Kobiety Biegają :) Panel prowadzony był przez rzecznika prezydenta Poznania i Urzędu Miasta Pawła Marciniaka, a gości byli również autorka bloga "Beauty-Fashion-Shopping" Paulina Jagodzińska, Maciej Mazurek, czyli "Zuch rysuje”, Łukasz Kielban z "Czasu Gentlemenów” oraz Piotr Baranowski z "Przerwy na reklamę”. Podczas tego panelu można było podsłuchać m.in. jak działać w wirtualnym świecie aby odnieść sukces, jak promować siebie i swój blog, jakich błędów unikać oraz jak i o czym pisać aby przyciągnąć czytelników…

Niestety nie mogę uczestniczyć w panelu do końca i szybko muszę zmienić lokalizację, ponownie na piętro 2. na którym odbywa się Startup Poznań gdyż szykują się 3 wystąpienia których nie mogę przegapić.

W międzyczasie jeszcze Magda i Moniką kończą swój 3-godzinny warsztat… po czym nie mogę porwać Magdy na śniadanie gdyż ustawia się do niej kolejka osób z pytaniami… miło… :)

Potem dowiaduję się jeszcze że część pytań była w kontekście prowadzonej przez nas działalności na Sołaczu, wiele miłych i ciepłych słów - jak fajnie że takie miejsce jest na mapie Poznania. Cieszą nas takie opinie niezmiernie!

  

 

Na pierwszy ogień wystąpień których nie mogłem przegapić idzie Kuba Tabędzki z Redexperts który jeszcze przed wejściem na salę w drzwiach prezentuje mi w skrócie swoją prezentację :) miło być na takim przedpremierowym pokazie :) Prezentacja „Od etatu do startupu - weź sprawy w swoje ręce” jest inspiracją do działania ale także przedstawieniem cech charakteru osób które mogą nie podołać własnemu biznesowi… jak dobrze że w większości przypadków nie odpowiadam temu profilowi :) Prezentacja kończy się slajdem z samolotem - Łukasz lata! I zaprasza uczestników na lot nad Poznaniem. Z chęcią skorzystam! :) de facto ciekawe czy można się na taki lot zapisać za pomocą ich autorskiej platformy uczestnicy.pl… ?

 

 

Kolejne wystąpienie to historia sukcesu jakdojade.pl autorstwa Bartosza Burka. Niestety problemy techniczne powodują że to prezentacja bez prezentacji - czyli bez slajdów. Na szczęście, dla prelegenta to nie problem, a uważny uczestnik jest w stanie wyciągnąć wiele z prezentacji dla siebie. Fajnie że takie startupy mają swój początek w Poznaniu!

 

A na deser prezentacja na którą już od dawien dawna czekałem. Jak daleko jest od pomysłu do jego realizacji czyli o Dice+ opowiada Patryk Strzelewicz. Historia niezwykłego sukcesu sprzedażowego (który zapewne i tak jest jeszcze w tej chwili w początkowej fazie) kostki do gry oznaczonej na mojej liście jako MUST HAVE :) Pierwszy raz miałem okazję dotknąć ów magicznej kostki naszpikowanej elektroniką - to wręcz niewiarygodne ile trzeba było tam upchnąć technologii aby działało to tak jak działa!

 

 

Po tych wystąpieniach następuje przerwa, a po niej kolejny blok - tym razem o kapitale, funduszach i inwestorach… A w ringach trwają kolejne, niezwykle interesujące warsztaty na których frekwencja ładnie dopisuje. Naprawdę wyjątkowo udane i obfite w inspirujące spotkania wydarzenie!

Wartym dodania jest jeszcze fakt, że prowadzącą całe wydarzenie Startup Poznań na Sali Ziemia była Paulina Skrzypińska z ulubionej przez nas z Magdą audycji Koło Fortuny w Radio Afera. Niezwykły radiowy głos i znajomość społeczności startupowej w Poznaniu od podszewki!

 

 

Po godzinie 17:00, na zakończenie następują jeszcze prezentacje projektów opracowanych przez uczestników Hackathonu… wiele ciekawych pomysłów - czekamy z niecierpliwościa na wdrożenia!

 

 

Do zobaczenia za rok na Startup Poznań 2015!

Warto przeczytać także